مونتاژ تاور کرین به معنی نصب و راه اندازی تاور کرین است. حتما برای شما این سوال پیش آمده که تاور کرین چگونه نصب می‌شود و چگونه می‌توان دستگاهی به ارتفاع بیش از یک ساختمان و یا حتی بیش از یک برج را نصب کرد؟ در حقیقت مونتاژ و دمونتاژ برای هر دستگاهی متفاوت است و به طور کامل بستگی به نوع جرثقیل برجی دارد.

در ایران بیشتر از tower crane های ثابت استفاده می‌شود که و کاربرد اصلی آن نیز در صنعت ساختمان سازی است. در این مقاله ما نحوه مونتاژ تاور کرین ، روش ها و مراحل انجام این کار را با هم برسی می‌کنیم. همچنین اگر نیاز به اجاره تاور کرین و یا خرید تاور کرین و یا اجاره نصاب تاور کرین دارید با ما در تماس باشید.

تخفیف و همکاری در فروش

برای استفاده از تخفیف ویژه مخصوص سایت با ما تماس بگیرید و اعلام کنید که از طریق سایت با ما آشنا شدید. با این روش از مزیت تخفیف یا سیستم همکاری در فروش نیز بهره مند می‌شوید. خدمات ما شامل: خرید ، فروش ، اجاره ، سرویس و تولید سکشن و… مربوط به تاور کرین است.

5 مرحله نصب تاور کرین

به طور کلی 5 مرحله برای انجام این کار وجود دارد:

  1. نصب پایه تاور کرین (فوندانسیون)
  2. نصب سکشن اصلی تاور کرین (افزایش ارتفاع تاور کرین)
  3. نصب کله قندی و گردان تاور کرین (بالاترین قسمت تاور کرین)
  4. نصب کن فلش یا بازوی تعادل (قسمت پشتی تاور)
  5. نصب فلش یا بازوی عامل (قسمت جلویی تاور)
انواع قطعات تاور کرین که در هنگام نصب به کار میروند

نصب پایه تاور کرین

اولین مرحله در نصب تاورکرین بخش پایه و مونتاژ آن به فونداسیون می‌باشد. از آن جا که تمام وزن جرثقیل به همراه باری که حمل میکند در این قسمت وارد خواهد شد باید هنگام طراحی و اجرای فوندانسیون از بهترین نوع مواد اولیه و آهن آلات مانند فولاد استفاده کرد.

چگونگی نصب پایه نسبت به درخواست مشتری و پروژه موردنظر ممکن است متفاوت باشد. پایه تاورکرین دارای این قابلیت است که به صورت ثابت یا متحرک باشد و نیاز مشتری است که تعیین میکند چگونه پایه نصب شود. برای مثال اگر مشتری نیازی به جا به جایی جرثقیل برجی در طول پروژه نداشته باشد از پایه ثابت یا کالسکه ثابت(با استفاده از وزنه های بتنی در جای خود ثابت میشود) استفاده میشود و اگر نیاز به جا به جا یی در طول پروژه داشته باشد از ریل متحرک استفاده میشود.

نصب سکشن اصلی

در مرحله دوم باید سکشن اصلی یا main section را به پایه ثابت یا متحرک دستگاه متصل کنند. این سکشن چون از دیگر سکشن های استفاده شده در تاور کرین بزرگتر و قوی‌تر است ببه عنوان سکشن اصلی یا مادر شناخته شده است. این کار با استفاده از جرثقیل متحرک و بوسیله پیچ یا پین انجام می گیرد.
در این مرحله دقت بسیار مهم است و اگر سکشن مادر انحراف نسبت به زاویه عمودی داشته باشد باعث میشود تا دستگاه به صورت کج بالا برود و تعادل خود را از دست بدهد. به همین علت درجه انحراف عمودی تاورکرین باید کنترل شود. و این قسمت از مهمترین مراحل مونتاژ تاورکرین هست و به تجربه بسیاری نیاز دارد.
بعد از نصب سکشن مادر ،افزودن سکشن‌های بعدی تا رسیدن ارتفاع تاورکرین به میزان موردنظر ادامه پیدا خواهد کرد.

نصب کله قندی و گردان تاور کرین

سومین مرحله برای نصب تاور کرین اقدام به نصب گردان تاورکرین است. گردان در واقع از دو تکه تشکیل شده است. قطعه ثابت که باید قبل از مونتاژ گردان نصب شود زیرگردان نامیده می‌شود. گردان معمولا سنگین‌ترین قطعه در جرثقیل برجی است.
پس از نصب گردان و زیرگردان کله قندی را بوسیله 4 پین به گردان نصب می‌کنند.

کله قندی تاور کرین

نصب بازوی تعادل

بازوی تعادل که به آن در اصطلاح :کن فلش می گویند قطعه‌ایی است که با استفاده از پین به گردان نصب می‌شود. بعد از اینکه بازو نصب شد، کابلها و بازوی مهاری را به کله‌قندی نصب می‌کنند. در قسمت آخر باید وزنه های بتنی روی آن گزاشته شوند تا تعادل جرثقیل برجی هنگام برداشتن بار های سنگین به هم نخورد.

نصب فلش یا بازوی عامل

آخرین مرحله برای نصب تاور کرین ، نصب و راه اندازی بازوی اصلی آن است تا بتواند بارهای سنگین ساختمانی را جا به جا کند. فلش یا بازو نیز مانند کن فلش به گردان نصب میشود. سپس کابلهای مهاری آن به کله قندی تاورکرین متصل میشود. فلش یا بازوی عامل از تکه های مختلفی تشکیل شده است که قبل از نصب روی گردان به هم متصل میشوند. سپس با جرثقیل به بالا برده شده و بصورت یکجا برروی گردان نصب می‌شود.
بعد از انجام این مراحل، مونتاژ تاور کرین به اتمام رسیده و فقط قطعات جانبی آن مانند شاریوت و تابلو برق نصب و راه‌اندازی می شوند.

فیلم نصب تاور کرین

در این فیلم میتوانید مراحل نصب و راه اندازی کامل یک تاور کرین را مشاهده کنید.

نصاب تاور کرین

مونتاژ جرثقیل برجی به تجربه بسیاری نیاز دارد. پرشین تاور کرین با کارشناسان کهنه کار و سابقه حدود 5 دهه کار در زمینه تاورکرین علاوه بر نصب و راه‌اندازی، به گارانتی خدمات خود نیز می‌پردازد. این بیمه و گارانتی تنها شامل تاورکرین های خریداری شده نمی‌باشد. بلکه پرشین تاور کرین محصولات اجاره داده شده را نیز بیمه و گارانتی می‌کند. همچنین این مرکز با دارا بودن تمامی قطعات مورد نیاز (به علت واردات مستقیم) به تامین قطعات و افزایش سکشن تاورکرین نیز می‌پردازد.

تخفیف و همکاری در فروش

برای استفاده از تخفیف ویژه مخصوص سایت با ما تماس بگیرید و اعلام کنید که از طریق سایت با ما آشنا شدید. با این روش از مزیت تخفیف یا سیستم همکاری در فروش نیز بهره مند می‌شوید. خدمات ما شامل: خرید ، فروش ، اجاره ، سرویس و تولید سکشن و… مربوط به تاور کرین است.